A szén-monoxid (CO) és a szén-dioxid (CO2) viselkedése a szabad levegőn.
A fent említett gázok szabad levegőre jutása veszélyes az emberi szervezetre. A Szén-monoxid a tüdőn keresztül bejut a véráramba, s ott a vörös vértesteket (hemoglobin) fogja körbe, miáltal azok nem tudják szállítani az oxigént a szervezet legkülönb részeibe, valamint nem tudja onnan elhozni a keletkezett salakanyagokat. Így mérgezés lesz a következmény. A Szén-dioxid nem mérgező, viszont kiszorítja az oxigént, s emiatt fulladásos halál következhet be. Tehát egyik sem jó, ha nagyobb mennyiségben van jelen a levegőben.
Nézzük meg a normál állapotú gázok adatait:
(a normál állapotot a 0°C hőmérsékleten és 101325 Pa nyomáson mérhető értékek jelentik)
Levegő sűrűsége = 1,293 kg/m3;
CO sűrűsége = 1,25 kg/m3;
CO2 sűrűség = 1,9768 kg/m3.
A relatív sűrűség a levegőhöz viszonyított értéket jelenti, vagyis ez az érték mutatja meg, hogy a vizsgált gáz szabadba jutva hogyan viselkedik, a helyiségben felfelé, vagy lefelé fog mozogni.
Szén-monoxid relatív sűrűsége = 0,9667
Szén-dioxid relatív sűrűsége = 1,5288
Az adatokból jól látható, hogy a Szén-monoxid csak kis mértékben kisebb sűrűségű, mint a levegő, azaz csak lassan száll felfelé a levegőbe jutva. Amennyiben a kiszabadulási hőmérséklete magasabb a környezeti levegőnél, akkor a felfelé haladás sebessége intenzívebb.
Nézzünk egy példát: ha a levegő 20C° hőmérsékletű és a helyiségbe jutó Szén-monoxid 100C°, akkor hogyan viselkednek ezek a gázok.
kg/m3;
kg/m3.
Tehát ebben az esetben már nagy a sűrűség-különbség, s a relatív sűrűség:
Most vizsgáljuk meg a Szén-dioxid viselkedését hasonló körülmények között!
kg/m3.
Ennek a relatív sűrűsége:
Látható, hogy a ilyen hőmérsékleten már nem olyan nagy a különbség, tehát a Szén-dioxid már csak kisebb sebességgel emelkedik felfelé. Természetesen a gázok hőmérsékletkülönbsége nem sokáig áll fenn, mert gyorsan azonosulnak egymással.
Egyértelműen leszögezhető, hogy Szén-monoxid esetében az érzékelőt a helyiség legmagasabb pontján, illetve ha több magas-pont van, akkor pontjain kell elhelyezni. Ugyanakkor a Szén-dioxid érzékelőt a helyiség legalacsonyabb pontján, illetve pontjain kell elhelyezni.
Cséki István
Magyar Épületgépészeti Szövetség